pátek 4. listopadu 2011

Rozhovor s audiovizuálním duem Sky to Speak.

Dvojčlenný brněnský audiovizuální projekt Sky to Speak kombinuje ve své tvorbě elektronickou hudbu a videoprojekce. Nejen o jejich nové desce jsem si v jedné z brněnských kaváren povídal s členy tohoto uskupení Matějem Kotoučkem a Ondřejem Synáčkem.
Matěj Kotouček (hudba) a Ondřej Synáček (vizualizace), tvoří dohromady uskupení Sky to Speak, které v květnu tohoto roku vydalo své debutové album Film. Jejich hudebně velmi různorodá a těžce zařaditelná směs ambientu a moderní elektronické hudby doprovázená vizuální projekcí nemá na české hudební scéně obdoby. Proto jsem se rozhodl zjistit o jejich tvorbě trochu více. Novou desku můžete zdarma stahovat na http://skytospeak.bandcamp.com/ a ukázku koncertní projekce najdete zde: http://www.youtube.com/watch?v=lyrHImYfJ30 .

Můžete představit projekt Sky to Speak? Jak vznikl a kam směřuje?

Matěj: Sky to Speak vzniklo v podstatě z mého hraní si s programy na tvorbu elektronické hudby.. Časem jsem se potkal s Ondřejem a on se nabídl, že by mi dělal vizualizace, což mi přišlo jako skvělý nápad, protože jsem si vždycky říkal, že mojí hudbě něco chybí, pokud by se měla prezentovat živě.
Ondřej: Ty jsi možná ještě zapomněl zmínit, že jsi dlouho hrál pod názvem Fungitrash. To byl asi ten počátek a od toho se teď možná snažíme trochu odpoutat.

Jak je to dlouho, co už Fungitrash neexistuje? Ondřeji, dělal jsi projekce i pro Fungitrash nebo pouze pro Sky to Speak?
Ondřej: Dělal jsem projekce už pro Fungitrash. Poprvé jsme hráli v rámci festivalu New New. Tehdy to ještě nemělo jasně daný tvar, bylo to takové hodně neučesané.
Matěj: Já mám pocit, že ještě předtím nebo potom jsme hráli na akci Heavy Mental. To bylo takové docela aktivnější období, protože jsme během půl roku odehráli asi 3 koncerty, což je na naše poměry docela hodně. Hráli jsme na New New, na Heavy Mental na Flédě a ještě jsme hráli ve Vegalité před Italy Loser Superhero. Naše spolupráce tedy začala někdy v roce 2008.

Pojďme se bavit o vaší nové desce. Je to připravovaná deska nebo už vyšla?
Matěj: Už visí na internetu.

Deska se jmenuje Film. Co vás vedlo k výběru toho názvu? Čistě to, že pracujete s vizuálem?
Matěj: My jsme si prostě řekli, že pracujeme s tím vizuálem... (smích)
Ondřej: Alternativní název byl ještě Video.
Matěj: On film znamená třeba taky povlak, a když se podíváš na obal té desky, tak to vypadá jako nějaký zvláštní povlak, nějaký nános.
Ondřej: My jsme hlavně nechtěli, aby ten název byl nějak moc složitý.

Zvolili jste pro způsob vydání digital download, tedy stažení z internetu. Nechtěli jste desku vydat například na obrozeném a dnes velmi populárním vinylu?
Ondřej: Vinyl bychom časem vydat chtěli. Uvažovali jsme o rozdělení desky na dvě EP, která by mohla vyjít na vinylu, ale zatím to není možné.

Z finančních důvodů?
Ondřej: Z finančních důvodů jistě ne, protože vylisovat by se to dalo, ale nemáme potřebnou publicitu, nakonec bychom měli 300 desek doma.

A teď k tomu, jak vaše tvorba vlastně vzniká. Jak probíhá vaše spolupráce? Nejdříve vzniká hudba nebo projekce?
Matěj: Ten proces je vždy stejný. Já dělám hudbu a potom, když vymýšlíme strategii živého hraní, tak na to Ondřej začne vymýšlet projekce.
Ondřej: Ono to funguje dost obousměrně
Matěj: Ondřej se to snaží posouvat někam dál. Nejenom vymýšlet video na nějakou písničku, ale občas navrhne i rozšíření nějaké mezihry nebo nějaký dodatek. Snažíme se, aby to bylo propojené. Naše hudba je taková zasněná a melancholická, takže se snažíme o to, aby video vystihovalo tu náladu.
Ondřej: Když se dělá nový track, tak mi Matěj posílá rozpracované verze nebo se sejdeme a vymýšlíme, jak by to mělo znít. Do té vizuální stránky pak Matěj taky přináší své podněty.

Ondřeji, jakým způsobem pracuješ s videem? Pracuješ spíše s analogovým nebo digitálním formátem?
Ondřej: Posledního tři čtvrtě roku to dost kombinuji. Dříve, když jsem začal dělat projekce, tak jsem v podstatě kradl. Z počátku jsem stahoval cizí smyčky z internetu, pak i kusy z filmů, ale také jsem hodně používal svůj vlastní natočený materiál. Poslední dobou jsem si začal vyrábět vlastní počítačové vizualizace, které se snažím propojovat se starší video tvorbou. Většina mé práce začíná v počítači, protože mi to velice usnadňuje práci, ale snažím se využívat i analogové video.

Pracuješ s vizuální složkou vaší tvorby jako s video-artem? Snažíš se něco sdělit?
Ondřej: Spíše se tím videem snažím navodit nějakou atmosféru, než bych se snažil sdělit nějaký koherentní příběh. Když jsem začal dělat projekce, tak jsem se o nějaké sdělení snažil, ale pak jsem zjistil, že je to skoro nemožné. Když člověk začne něco takového dělat, tak odvede pozornost od hudby.

Plánujete vytvořit z vaší hudby a projekcí, nějaké audiovizuální dílo, které by se dalo umístit do galerie?
Ondřej: Nad tím jsme nikdy nepřemýšleli a ani si nedokážu představit, že bychom byli někde v galerii.
Matěj: To bychom si na naší tvorbě museli dát ještě mnohem více záležet. Je rozdíl mezi živou performancí a uměleckým dílem, které musí fungovat samo o sobě.

Vytváříte si pro své potřeby vlastní softwarové nástroje nebo vlastní samply?
Matěj: Jistě to považuji za důležité, rád používám terénní nahrávky a zvuky, u kterých nedokážeš jasně určit jejich původ. S tím souvisí i jejich více či méně intenzivní manipulace se samply – resamplování, s čímž si docela rád hraju.
Ondřej: Vytváříme si takové vlastní šumy a já vytvářím i vizuální šum. Hodně mě zajímá obrazový šum analogových zařízení. Matěj mi kdysi dal video a videokazetu, na které byl nahraný Terminátor 2. Ten film jsem začal různě upravovat a výsledky toho experimentování při našich koncertech taky používám.

Moc děkuji za rozhovor.
Jaroslav TočíkVíce o Sky To Speak:
Sky To Speak jsou Matěj Kotouček (ex-fungitrash), který je autorem hudby a Ondřej Synáček (ex-soxoo), jež má na starosti její vizuální stránku.
Celkový charakter projektu spočívá v jeho živém provedení, které bývá obvykle předem pečlivě připraveno. Tvůrčí proces neodděluje vizuální a hudební stránku, ty se naopak vzájemně ovlivňují a prolínají.
Album nazvané Film je pokračováním ve směru částečně naznačeném v předchozím projektu fungitrash. Nový materiál však využívá rytmických podkladů střídměji a otevírá se náladotvorným zvukovým krajinám.
http://skytospeak.bandcamp.com/
http://soundcloud.com/sky-to-speak
http://www.facebook.com/pages/Sky-To-Speak/204789546220297
http://bandzone.cz/skytospeak


Video:
Vimeo: vimeo.com/22956542
Youtube: www.youtube.com/watch?v=lyrHImYfJ30

Žádné komentáře:

Okomentovat